مصرف چای سبزدرپیشگیری از بیماری‌های قلبی مفید است

تازه‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد که مصرف روزانه یک فنجان چای سبز می‌تواند در پیشگیری از بروز بیماریهای قلبی تاثیر مثبتی داشته باشد.
‌این پژوهش که به ریاست دانشکده پزشکی آتن انجام گرفته حاکی است که نوشیدن چای سبزمی‌تواند به میزان قابل توجهی عملکرد سلولهای تشکیل دهنده سیستم گردش خون موسوم به اندوتلیال را بهبود ‌بخشد.
عملکرد ناقص و نارسایی این سلولها عامل اصلی در پیشرفت عارضه تصلب شرایین یا سخت شدن دیواره سرخرگهای خونی است.
دکتر نیکولائوس آلکسوپولوس پژوهشگر اصلی این مطالعات یک آزمایش با گزینش اتفاقی را هدایت کرد که در آن اندازه گیری قطر سرخرگ براشیال در داوطلبان سالم در سه وضعیت جداگانه پس از مصرف چای سبز، کافئین و نیز آب داغ به عنوان یک شبه دارو صورت گرفت.
اندازه گیری‌ها ۳۰، ۹۰ و ۱۲۰ دقیقه پس از مصرف انجام گرفت. اندازه گیری این سرخرگ به دلیل افزایش جریان خون یک شاخص مستقل از خطر بروز مشکلات قلبی – عروقی است.
یافته‌ها نشان داد که ۳۰ دقیقه پس از مصرف چای سبز، قطر این سرخرگ به میزان قابل توجهی با حداکثر ۹/۳ درصد افزایش پیدا می‌کند اما تاثیر کافئین یا آب داغ چندان مهم نبود.
به این ترتیب معلوم شد که چای سبز روی سرخرگهای بزرگ تاثیر سودمند کوتاه مدت دارد.
دکتر ولاچوپولوس یکی دیگر از پژوهشگران اظهار داشت که این یافته‌ها کاربردهای کلینیکی مهمی خواهد داشت.
وی افزود: در چندین پژوهش مختلف مشخص شده است که مصرف چای با کاهش خطر ابتلا و مرگ و میر ناشی از مشکلات قلبی عروقی در ارتباط است. چای سبز در کشورهای غربی کمتر از چای سیاه مصرف می‌شود اما به دلیل تاثیری که چای سبز در بهبود سلولهای بافت دستگاه گردش خون دارد از چای سیاه مفیدتر است.
چای سبز از چین می‌آید و در سراسر جهان توزیع می‌شود. چای سبز جریان خون را بهبود می‌بخشد و سرخرگ‌ها را باز می‌کند.
گزارش این تحقیق جدید در چاپ اخیر مجله اروپایی «پیشگیری و ترمیم قلبی – عروقی» منتشر شده است.
از سوی دیگر، گروهی از دانشمندان در آمریکا نیز اعلام کردند که عصاره غنی از آنتی اکسیدان چای سبز می‌تواند از بیمارانی که دچار گرفتگی نفس در هنگام خواب می‌شوند، محافظت کند.
این مشکل زمانی بروز می‌کند که تنفس فرد در حین خواب متوقف می‌شود که اغلب یک تا چند دقیقه طول می‌کشد و ممکن است صدها بار در طول یک خواب شبانه تکرار شود.
معمولا عامل آن گرفتگی بافت نرم در گلو و بسته شدن گلو در هنگام خواب است.
این افراد دچار تغییراتی در بافت مغزشان در نواحی مربوط به یادگیری و حافظه می‌شوند. براساس نتایج مطالعات جدید که روی موش‌های آزمایشگاهی صورت گرفته، عصاره چای سبز می‌تواند در پیشگیری از بروز چنین مشکلات ذهنی در افراد مبتلا به این بیماری تاثیر مفیدی داشته باشد.
چنانچه نتایج مطالعات بر روی انسانها نیز تایید شود چای سبز و عصاره آن می‌تواند خاصیت درمانی بالقوه برای افراد دچار این اختلال داشته باشد.
/ 0 نظر / 32 بازدید