خلاقیت به انسان قدرت و تسلط می بخشد

خلاقیت به انسان قدرت و تسلط می بخشد
به عقیده یک روانشناس، جامعه‌ای که بیشتر به خلاقیت اهمیت بدهد به طور طبیعی مشکلاتش زودتر حل می‌شود و در نتیجه آن جامعه با نوآوری و ابتکار و اکتشاف قدرت پیدا می‌کند.

دکتر حیدر اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که خلاقیت مانند استعدادهایی بی شمار در انسان وجود دارد گفت: خلاقیت یک استعداد ممتاز و اثرگذار در زندگی است.


کلمه خلاقیت معادل آفرینندگی یا نو آوری است که به فرد کمک می کند تا با مشکلاتی که هر لحظه می تواند در زندگی فرد به وجود بیاید مقابله کند و درنهایت در حوزه علمی همه اخترعات نتیجه پدیده خلاقیت هستند.


وی افزود: خلاقیت به سن خاصی محدود نمی شود ولی طبیعی است که در سنین کودکی باید بیشتر بها داده شود. در بعضی از سال‌های زندگی خلاقیت به دلایلی کاهش پیدا می‌کند.


دکتر اسلامی تصریح کرد : برای فراهم کردن شرایط ظهور خلاقیت نکاتی را باید در نظر داشت اولین مورد بحث تفکر و اندیشه است. اساس خلاقیت، فکر است و فکر کردن به چند ویژگی نیاز دارد اول اینکه فرد اطلاعات خوب و کافی داشته باشد؛ به طور مثال مشکلی که ما در کشورمان با آن روبرو هستیم و کاملاً ضد خلاقیت است اینکه ذهن بچه ها را مملو از اطلاعاتی می کنیم اطلاعاتی که تحمیلی هستند و این انباشت اطلاعات مانع خلاقیت است این اطلاعات وقتی سودمند هستند که بچه ها خود آنهارا از طریق تجربه بدست بیاورند.


وی افزود: دومین مورد که فرد باید آرامش روانی و اعتماد به نفس داشته باشد. بعضی مواقع فرد عصبی هم می تواند خلاق باشد ولی ممکن است فکر او همخوان با جامعه نباشد و نه تنها به حل مساله منجر نشود بلکه به ایجاد مساله منجر شود.


دکتر اسلامی ادامه داد: سومین مورد شرایط آموزشی و شرایط محیطی است که در مرحله اول باید به والدین در بحث خلاقیت آموزش داده شود تا با آگاهی از این مساله بچه ها ی خود را تربیت کنند و لذا مسئولیت مدرسه در این مورد از خانواده ها به دو دلیل بیشتر است چرا که هم باید به خانواده ها آموزش دهند و هم اینکه شرایط را برای خلاقیت بچه‌ها فراهم کنند.


این روان شناس سلامت در پایان یادآور شد: والدین برای فعال کردن خلاقیت در کودکان بایست آنها را به گردش ببرند تا با مشاهده و آشنایی با شرایط زندگی و تجربه کردن اطلاعاتی کسب کنند و همچنین باید به آنها اجازه اظهار نظر و حرف زدن داد و آنها را تشویق کرد.

/ 0 نظر / 12 بازدید